Кипіла кров: З'ясована причина загибелі людей при виверженні Везувію


Опубликованно 12.01.2019 06:20

Кипіла кров: З'ясована причина загибелі людей при виверженні Везувію

Хіміки і криміналісти уточнили причину загибелі деяких жителів римського Геркуланума, померлих під час виверження Везувію. Як йдеться в статті, опублікованій в PLoS ONE, вони загинули миттєво, коли їх кров і м'які тканини скипіли і зникли під дією високої температури.

Геркуланум, що знаходився в семи кілометрах на захід від Везувію, був зруйнований під час виверження вулкана, яке відбулося в 79 році нашої ери. Під час першої фази виверження, вдень 24 серпня, хмара вулканічного попелу рушила на південний схід і засипала Помпеї і Стабія. Геркуланум був похований під пирокластическими потоками під час другої хвилі виверження, що трапилася через кілька годин. Тому більшість жителів Геркуланума встигли врятуватися. Однак кілька сотень городян вважали за краще залишитися і сховалися від виверження в човнових ангарах на березі моря. Імовірно, вони загинули під шаром розжареного попелу або від термічних ушкоджень, або від задухи.

Під час розкопок 1997-1999 років археологи знайшли в руїнах човнових ангарів останки приблизно 80 чоловік. За оцінками дослідників, вони загинули від задухи, а від блискавичного шоку. Частина останків було обвуглене, черепи людей були проламані і наповнені попелом, а на деяких останках збереглися сліди бурого нальоту.

Ймовірно, під дією розпеченого повітря кров і м'які тканини людей скипіли. Під дією температури і тиску зсередини кістки черепа лопнули.

Автори нового дослідження під керівництвом Пьерапаоло Петроне (Pierpaolo Petrone) з Неаполітанського університету досліджували 103 фрагменти кісток жертв виверження. Вони проаналізували зразки з допомогою мас-спектрометрії з індуктивно-зв'язаною плазмою — методу, що дозволяє визначати деякі хімічні елементи у вкрай низьких концентраціях (одну частину з квадрильйона); і рамановской микроспектроскопии, що дозволяє визначати структуру того чи іншого з'єднання і розрізняти схожі по складу речовини.

Як з'ясувалося, на поверхні деяких зразків були присутні як неорганічні речовини, зазвичай входять до складу вулканічного попелу, так і можливі продукти органічного розпаду — вуглець і оксиди і солі заліза. Як вже було відомо, що зв'язує іони заліза комплекс у складі гемоглобіну починає деградувати при 70-100 градусах Цельсія, а при 400 градусах він розпадається з утворенням оксидів заліза. Температура на периферії пірокластичних потоків коливається на рівні 200-300 градусів Цельсія, а в центрі може досягати 400-500 градусів. Дослідники припустили, що з'єднання заліза і вуглець утворилися в результаті розкладання тел. Ймовірно, розпечене повітря або попіл закип'ятив кров і м'які тканини людей, в тому числі і мозок. Кістки черепа не витримували тиску зсередини і лопалися. Це призводило до миттєвої смерті нещасних.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Помпеях знайшли стародавню гробницю.Категория: Технологии