На МКС з'явилися стійкі до антибіотиків бактерії


Опубликованно 05.12.2018 01:21

На МКС з'явилися стійкі до антибіотиків бактерії

У людському організмі багато мікроорганізмів, і природно, що навіть у чистих, простелиризованных кімнатах на космічній станції повністю позбутися від них неможливо. Одним словом, було б дивно, якби на МКС взагалі не було бактерій.

Втім, умови на станції — специфічні, не схожі ні на яку іншу середу на Землі. Невагомість, космічна радіація, підвищені рівні вуглекислого газу і при цьому постійна присутність людей — все це може впливати на життя і розмноження мікробів. Мікробіологи з NASA регулярно аналізують мікробні зразки, зібрані на МКС, в тому числі для того, щоб подивитися, чи є дані мікроорганізми якусь небезпеку здоров'ю астронавтів.

Нещодавно на МКС були вперше знайдені штами бактерії роду Enterobacter, мають стійкість до антибіотиків: мікроби знайшли у вбиральні і в зоні для тренувань. «Щоб показати, які види бактерії були представлені на МКС, ми використовували різні методи для детального опису їх геномів, — пояснює мікробіолог Кастурі Венкатесваран (Kasthuri Venkateswaran). — Ми виявили, що геноми п'яти штамів Enterobacter, знайдених на космічній станції, були генетично найбільш схожі з трьома штамами, нещодавно виявленими на Землі». Як додає вчений, ці три штами ставилися до одного виду — Enterobacter bugandensis: вони викликали захворювання у новонароджених, а також у одного пацієнта з ослабленим імунітетом.

Зразки, в яких були знайдені Enterobacter, були зібрані на МКС в 2015 році, і з тих пір ні в кого з астронавтів не було виявлено характерних ознак хвороби: по всій видимості, зараз безпосередньої небезпеки здоров'ю фахівців немає.

Втім, як наголошується, в майбутньому така небезпека може з'явитися. Дослідники порівняли стійкість до антибіотиків штамів з МКС з такою у трьох штамів, нещодавно знайдених на Землі, і виявили, що «космічні» Enterobacter були стійкі до цефазоліну, цефокситину, оксациллину, пеніциліну та рифампіцину і мають різні ступені стійкості до інших антибіотиків.

Крім того, хоча знайдені в космосі Enterobacter на даний момент не патогенні для людини, існує 79-відсоткова ймовірність, як дослідники розрахували за допомогою комп'ютерного моделювання, що у майбутньому це зміниться. Більш точно дізнатися, наскільки небезпечними можуть бути знайдені на МКС штами, вчені збираються в наступних дослідженнях.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в США жінка померла від інфекції, стійкої до всіх антибіотиків.Категория: Технологии