В льодах Гренландії виявили гігантський метеоритний кратер


Опубликованно 05.12.2018 01:21

В льодах Гренландії виявили гігантський метеоритний кратер

Про кратер повідомляє стаття міжнародної команди вчених, опублікована в Science Advanced. Виявлення кратера стало результатом аналізу даних, отриманих в ході серії радарних аерозйомок місцевості в період з 1997 по 2016 роки.

Кратер майже круглої форми має діаметр 31 км і глибину близько 320 метрів. Зверху на ньому покоїться шар льоду товщиною близько 930 метрів.

Виявили нову деталь рельєфу вчені зробили експедицію в Гренландію для збору і вивчення зразків гірських порід. Дістатися до дна кратера їм, звичайно, не вдалося, а зразки, зібрані на вільних від льоду навколишніх територіях, містять велику кількість мікроскопічних зерен кварцу, плагіоклазу, ільменіту та інших мінералів, коли-то піддалися потужному короткочасного нагрівання.

За розрахунками вчених, такий кратер міг бути сформований в результаті падіння на Землю астероїда діаметром близько півтора кілометрів, що летить зі швидкістю 20 км/с і має щільність 8 т/м3. При його попаданні в Землю мало виділитися 3*1021 Дж енергії, а первісна глибина кратера ймовірно досягала 7 кілометрів, але він швидко (приблизно за хвилину) сколлапсировал до майже сьогоднішніх розмірів. Втім, це дуже приблизні підрахунки: майже всі вихідні дані нам насправді невідомі.

Вік кратера поки невідомий. Можна точно сказати, що, раз він сформований в палеопротерозойських породах, то це сталося не менш 1.5?2.5 мільярдів років тому. Судячи з його формою і ступеня зруйнованості стінок, справа була в значно більш близькі до нас часи — не більше 50 мільйонів років тому, а скоріше — значно менше. Якби падіння астероїда сталося після зледеніння Гренландії (близько 2.5 мільйонів років тому), то від нього б залишилися чітко помітні сліди в стародавньому лід — це подія підняло в повітря дуже багато речовини, яке потім осіла донизу. Але такі сліди поки що вченим не траплялися.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Австралії знайдено найбільший кратер на Землі.Категория: Технологии