Зміна клімату: Як на нас впливають всього півградуса


Опубликованно 08.11.2018 11:02

Зміна клімату: Як на нас впливають всього півградуса

У жовтні 2018 року Міжнародна група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) представила спеціальну доповідь, присвячену половині градуси – точніше, тих наслідків, які чекають нас, якщо середня глобальна температура до кінця сторіччя підніметься на півтора градуса або ж якщо вона підніметься на два. У доповіді є два головних висновки: по-перше, півградуса мають дуже велике значення, по-друге, у нас є всі технічні і фінансові можливості для того, щоб утриматися на рівні півтора градуси, повідомляє NKJ.

Ще три роки тому, коли тільки було підписано Паризьку угоду, було ясно, що навіть два градуси – це багато і треба прагнути до півтора. Щоб оцінити, наскільки значуща різниця між 1,5 С і 2 С, спеціальна дослідницька група, підрахувала, ніж ці півградуса обернуться для економіки. За даними доповіді, якщо до кінця століття ми вийдемо з двома градусами, то від зниження врожайності постраждають приблизно 330-400 млн осіб. Якщо температура залишиться в межах півтора градусів, то 30-40 млн осіб. Правда, деякі експерти вважають, що півтора і навіть два градуси – просто фантастика, і які б заходи ми приймали (аж до припинення викидів парникових газів до 2050 року), до кінця століття температура може підвищитися на три градуси. І в випадку, якщо нас чекає надбавка в три градуси, то, зниження врожайності відчують вже до 1,6–2 млрд людей.

Також підвищення температури більш ніж на півтора градуси для нас неприйнятно, тому що якщо середня глобальна температура досягне позначки в два градуси, почнуться незворотні процеси, які призведуть до того, що Антарктида втратить значну частину свого льодового покриву.

Зараз криосфера втрачає свої обсяги в основному за рахунок танення гірських льодовиків. Але навіть якщо розтануть всі льодовики світу, рівень моря підніметься всього на 0,5 метра. У випадку, якщо свій льодовий покрив втратить Гренландія, рівень моря підніметься на 7 метрів. А коли справа дійде до Антарктиди, то на 58 метрів.

Рівень моря підвищується вже зараз, причому з прискоренням, і не стільки через танення льодів. Після 1970 року підвищення рівня моря йшов зі швидкістю 2 мм за рік, а ось останні 10 років це вже 3,5 мм в рік. Серед причин, які впливають на цей процес, лідирує термічне розширення океану: вода стає тепліше, її обсяг збільшується і, як наслідок, рівень моря підвищується. В історії нашої планети вже були межледниковые періоди, коли глобальна температура була вище нинішньої приблизно на два градуси. Тоді і рівень моря був вище на 6-13 метрів, а значна частина Антарктиди була вільна від льоду. Тобто підвищення температури на 1-2 градуси достатньо, щоб антарктичні льоди почали танути.

Скептики щодо глобального потепління могли б звернути увагу на дані про те, як із-за підвищення температури найближчим часом може змінитися життя у великих містах. Тут величезне значення має не стільки глобальна температура, скільки температура поверхні землі, оскільки в містах у результаті енерговитрат, зниження випаровуваності і під впливом інших чинників формуються так звані "теплові острова".

Інша проблема, з якою ми також ризикуємо зіткнутися в найближчі роки, стосується житлової і промислової нерухомості. Більше всього при підвищенні температури постраждає так званий перший промисловий пояс – підприємства старої споруди з переважно металевими дахами. В силу того, що метал миттєво нагрівається, він ще й віддає тепло назад в атмосферу, тим самим підтримуючи високу температуру повітря. Трохи менше ризикують постраждати від перегріву жителі сучасних багатоповерхівок і ті, хто багато часу проводить у другому промисловому поясі – так називають складські і виробничі приміщення і споруди в промзонах. Багатоповерхові будинки, як багато хто, напевно, знають з власного досвіду, досить швидко нагріваються і не дуже швидко остигають. Тому, коли після спекотних днів настає прохолодна погода, в будинках ще якийсь час досить жарко. Крім того, високі і великі будівлі впливають на рух повітря, з-за чого між високими будинками навіть в безвітряний день можуть виникати локальні вихори. Вони можуть бути настільки сильними, що в цілях безпеки на верхніх поверхах краще не відкривати вікна. Відповідно, навіть у жаркий день температура повітря там буде вище, ніж в інших приміщеннях. Пом'якшити ситуацію можна, влаштувавши навколо висотних будинків зелені зони. Але поки ці дерева виростуть...

Жителям будинків, побудованих в 80-ті роки минулого століття, пощастило більше: у їхніх будинків не дуже багато поверхів, і вони захищені від прямих сонячних променів і вітрів залишилися зеленими насадженнями, які зміцніли за 30-40 років. Ну а краще за всіх до прийдешніх підвищень температури готові мешканці п'ятиповерхівок, тих самих "хрущовок", особливо там, де вони займають великі райони – мала поверховість і зелені масиви роблять цю непопулярну категорію нерухомості сьогодні досить перспективною в майбутньому.

Нагадаємо, раніше вчені заявили, що до 2050 року клімат на Землі зміниться назавжди.Категория: Технологии